Jste zde

Pro média

Zde naleznete akce, na kterých nebudeme chybět, materiály ke stažení, články a materiály, které publikovala média, tiskové zprávy, naše ocenění a další aktivity Univerzitního centra energeticky efektivních budov.

Kontaktní osoba pro styk s médii: 

Mobil: +420 605 924 801 E-mail: jana [dot] simcinova [at] uceeb [dot] cz

Fotografie a další tiskové podklady najdete v sekci Ke stažení.

Přehled tiskových zpráv

Rok 2021

11. 5. 2021

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vytvořilo průvodce plánováním proměny veřejných prostranství pro představitele menších obcí a metodiku věnující se udržitelnému nakládání s dešťovými vodami v městském prostředí. Obě publikace, které vznikly s přispěním Technologické agentury ČR, jsou volně dostupné na internetu, odkud si je už stáhlo několik tisíc odborníků a zástupců měst a obcí.

Rok 2020

03. 11. 2020

Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze ve spolupráci s odborníky ze společnosti Spectrasol vyvinuli nový typ svítidel, jejichž barevné spektrum se velmi blíží přirozenému slunečnímu záření. Jeho prospěšnost potvrzují závěry světově unikátních studií provedených na pražském gymnáziu Na Pražačce a ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví také v berounském Domově seniorů TGM.

 

24. 01. 2020

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zavítal do Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, odkud vědci vypraví na cestu do Dubaje systém na výrobu vody ze vzduchu S.A.W.E.R., který se stane jádrem českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2020.

 

Rok 2019

29.07.2019

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) v Praze a organizátor veletrhu, společnost MDL Expo s.r.o., podepsaly další dohodu o spolupráci. UCEEB navíc udělilo záštitu nad 23. ročníkem veletrhu Aquatherm Praha konajícím se v období 3. až 6. března 2020 v areálu PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech a zároveň se stává odborným partnerem doprovodného programu veletrhu. 

21.06.2019

Ze sídla Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu byl na cestu do Spojených arabských emirátů vypraven systém S.A.W.E.R., který by tam měl v reálných pouštních podmínkách zahájit zkušební výrobu vody ze vzduchu pomocí solární energie.

20.06.2019

Také v letošním ročníku soutěže E.ON Energy Globe zaujala odbornou porotu mikroelektrárna WAVE, která již v roce 2015 zvítězila v kategorii Nápad. Nyní se dostala do finále v kategorii Obec jako součást systému, který spojil její provoz s inteligentním řízením, fotovoltaickými články a bateriovým úložištěm. Tato zatím ojedinělá instalace se plně osvědčila v ostrém provozu v Mikolajicích na Opavsku, kde zásobuje teplem a elektřinou obecní úřad, obchod a hasičskou zbrojnici.

29.05.2019

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvinulo designovou sadu betonového městského mobiliáře Levitee s možností instalace inteligentních technologií. Veřejnosti se novinka představí ve dnech 5. až 6. června 2019 na brněnském veletrhu Urbis Smart City Fair, kde bude soutěžit o Zlatou medaili udělovanou mezinárodní odbornou komisí nejlepším vystaveným produktům.

20. 02. 2019

Mikroelektrárna WAVE se osvědčila v ostrém provozu a míří na trh. Jako první si ji vyzkoušeli v Mikolajicích na Opavsku, kde zásobuje teplem a elektřinou obecní úřad, obchod a hasičskou zbrojnici. Jako topivo využívá elektrárna dřevěné pelety, ale po úpravách jí nevadí ani štěpka horší kvality. Zařízení, které dosahuje tepelného výkonu až 50 kilowat, dokáže fungovat i nezávisle na distribuční síti.

21. 01.2019

Senzor kvality vnitřního prostředí IAQ 03 a zařízení WMR 04 pro dálkový odečet vodoměrů, která v buštěhradských laboratořích vyvinuli odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, úspěšně certifikovaly 12. prosince 2018 České Radiokomunikace pro provoz v síti LoRaWAN. Výhodou senzoru IAQ 03 je, že jako jedno z mála zařízení monitoruje několik parametrů vnitřního prostředí současně. V současnosti se čidla využívají pro monitoring vnitřního prostředí základních škol v Kladně. 

 

Rok 2018

20.12. 2018

Univerzitní centrum zahájilo v letošním roce projekt s Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden. V rámci projektu zatím proběhly čtyři workshopy, dva na české straně, dva na německé. Připravuje se příspěvek na konferenci ORC2019. Probíhají výpočty a návrhy pro stavbu funkčního vzorku turboexpandéru. Dále probíhají přípravy pro podání společného projektu, který je cílem Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací TAČR Delta2 a diskuze k bližšímu partnerství ve výzkumu a vývoje, i výuce mezi ČVUT a OTH.

13. 09. 2018

Zveme Vás na workshop, který pořádá Energoklastr ve spolupráci s ČVUT UCEEB v Praze dne 17. 10. 2018 na téma „ Model Predictive Controls Workhop in Prague“. Workshop bude zaměřen jak na specialisty v oblasti TZB (technického zařízení budov) a řízení, kteří se chtějí dozvědět více o praktických a teoretických aspektech prediktivní regulace MPC (Model Predictive Controls – vývoj, modelování, implementace a provoz), tak na architekty a projektanty, kteří se chtějí dozvědět, co jim může prediktivní regulace přinést.

 

Rok 2017

23. 05. 2017

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze (UCEEB) a organizátor veletrhu, společnost MDL EXPO, podepsaly dohodu o spolupráci. UCEEB navíc udělilo záštitu nad 22. ročníkem veletrhu Aquatherm Praha 2018 konající se v období 27. února až 2. března 2018 v PVA EXPO Praha a zároveň se stává odborným partnerem samostatné sekce veletrhu s názvem Integrované řízení a správa budov.

 

Rok 2016

28. 11. 2016

V úterý 22. listopadu 2016 byly v Betlémské kapli slavnostně předány tituly a další ocenění vítězům 14. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt 2015. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze získalo celkem dvě ocenění. Mikroelektrárna WAVE triumfovala v kategorii Projekty a v kategorii Inovace získal ocenění Moisture Guard. 

14. 10. 2016

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze pořádá dne 11. listopadu 2016 Den otevřených dveří v rámci mezinárodní akce Dny pasivních domů 2016. V Buštěhradě, kde UCEEB sídlí, se návštěvníci mohou těšit na komentovanou prohlídku od 13.00 nebo 15.00 hodin.

1. 6. 2016

K výrobě elektřiny ve vašem domě nebo bytě vám již brzy bude stačit jen dřevo, sláma nebo jiná biomasa. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze dnes pokřtilo první prototyp mikroelektrárny WAVE, která domácnostem nabídne levnou výrobu elektřiny z biomasy. Křtu zařízení, které v roce 2015 vyhrálo v soutěži Ekologický oskar cenu pro nejlepší nápad, a jehož vývoj dlouhodobě podporuje energetická společnost E.ON, se zúčastnil též místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

15. 1. 2016 

 

Rok 2015

13.11.2015 

20.10.2015

6.10.2015

24.9.2015

 • Chytrá lavička z hlaviček ČVUT
  Univerzitní centrum energeticky efektivních budov Českého vysokého technického v Praze je technologickým partnerem fotovoltaické lavičky, která se před svou cestou na EXPO v Miláně představí v úterý 29. září v 11.00 hodin před Národní technickou knihovnou (Technická 6, Praha 6). Tam se také z Milána vrátí, aby sloužila veřejnosti.

3.7.2015

 • UCEEB ČVUT završilo realizaci prvního projektu v oblasti transferu technologií
  Univerzitní centrum energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze (UCEEB) již brzy pošle na trh nové technologie, které se podařilo připravit pro transfer v rámci projektu Inteligentní budovy podpořeného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Projekt v hodnotě bezmála 33,5 milionu korun začal v roce 2013 fází „proof of concept“, kdy se rozhodovalo o tržním potenciálu vybraných technologií, a v těchto dnech Centrum zakončilo fázi přípravy komercializace a chystá se k prodeji prvních licencí.

 

Rok 2014

25.9.2014

 • V univerzitním centru ČVUT bude hořet automobil
  Unikátní požární zkoušku osobního automobilu provedou 8. října 2014 v areálu Univerzitního centra energeticky efektivních budov (Třinecká 1024) v Buštěhradu odborníci z pražského Českého vysokého učení technického v Praze ve spolupráci s Technickým ústavem požární ochrany MV - generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a firmou LAVEL MB. Požární zkoušce bude předcházet od 12.00 hodin odborný seminář, samotná zkouška začne ve 14.00 hodin. 

15.5.2014

 • Slavnostní otevření Univerzitního centra energeticky efektivních budov
  15. května 2014 byla slavnostně otevřena budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradě u Kladna. Za přítomnosti ministra školství, tělovýchovy a sportu Marcela Chládka, rektora ČVUT v Praze Petra Konvalinky, hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka, starostky Buštěhradu Jitky Leflerové a dalších zástupců státních institucí, regionu a ČVUT.

 

Rok 2013

12.11.2013

 • Dřevěné fasádní panely z ČVUT vyhlášeny inovací roku
  Na včerejším slavnostním galavečeru v Betlémské kapli byli slavnostně vyhlášeni držitelé titulů Český energetický a ekologický projekt 2012 (ČEEP). Titul Inovace roku si odnesl projekt Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze s názvem “Lehký obvodový plášť panelového typu na bázi dřeva”. Nový fasádní systém pro nízkoenergetické rekonstrukce i novostavby v maximální míře využívající přírodní stavební materiály ocenil i generální partner soutěže, který projektu zároveň udělil cenu ERSTE 2012.